Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na prowadzenie własnego biznesu. Swoją energię, zapał, wiedzę i pasję kierują w stronę realizacji marzeń o biznesach nie tylko na polskim czy europejskim gruncie, ale także międzynarodowym. W imporcie towarów widzą szansę na rozwój i realne wpływy, ale żeby na tym zyskać, a nie stracić, muszą doskonale zdawać sobie sprawę, jak prowadzenie takiej działalności wygląda od kuchni.
Czym jest import?
Import towarów to nic innego jak przywóz towarów spoza Unii Europejskiej z tzw. państwa trzeciego, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Chin czy Rosji. Importer musi spełniać wszystkie procedury przewozowe w miejscu importu (państwo w UE). Miejsce importu określa się w momencie dopuszczenia towaru do obrotu albo jeśli towar nie podlega specjalnym procedurom (np. skład celny, tranzyt). Przy transakcji importu towarów przedsiębiorcy otrzymują poza fakturą dokumenty celne.
Wyroby akcyzowe
Podobnie jest w przypadku importu wyrobów akcyzowych, natomiast wyjątek stanowią towary, które podlegają procedurze specjalnej – tranzytu zewnętrznego, składu celnego, wolnego obszaru celnego, odprawy czasowej i uszlachetniania czynnego. Akcyzę i podatek VAT importer płaci tylko wtedy, gdy w Polsce dopuszcza się towar do swobodnego obrotu w UE. Istotną informacją jest to, że za towar z importu istnieje obowiązek zapłaty podatku VAT. Cło, jak i podatek VAT stanowią podatek naliczony, który importer wykazuje w zgłoszeniu celnym i pomniejsza podatek należny rozliczany w deklaracji.
Rozliczenie i procedury
Pełne rozliczanie podatku VAT w imporcie jest możliwe w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K jako należnego i zarazem naliczonego, co znosi obowiązek jego zapłaty. Akcyzę można zawiesić, jeśli towary akcyzowe przemieszczane są do składu podatkowego. Procedurę taką można uruchomić z miejsca importu.
Import zawsze podlega odprawie celnej i można się do niej zgłosić w formie:
-
papierowej (dokument SAD),
-
elektronicznej,
-
ustnej (głównie dla podróżnych lub gdy wartość przesyłki nie przekracza 1000 euro lub 1000 kg).
Odprawa uproszczona
Zgłoszenie celne realizuje się w trybie zwykłym lub uproszczonym. Odprawa uproszczona niesie za sobą wiele udogodnień, jak np. odprawę poza godzinami pracy urzędu czy zwolnienie z przedstawiania towaru. Za pomocą elektronicznej taryfy celnej (ISZTAR lub TARIC) należy określić wysokość cła przed przystąpieniem do importu. Taryfa zawiera stawki celne, podział i klasyfikację towarów, ewentualne ograniczenia i zakazy przywozu.
Bez opłat cła i podatku VAT
Procedury specjalne, takie jak tranzyt, uszlachetnianie czynne, odprawa czasowa i składowanie celne, nie są objęte obowiązkiem opłaty cła ani żadnym podatkiem (akcyza, VAT). Należy jednak uzyskać pozwolenie organu celnego i złożyć zabezpieczenie celne.