Praca zdalna – jak utrzymać równowagę między pracą, a życiem prywatnym?

W ostatnich latach praca zdalna dla wielu pracowników stała się codziennością, dla osób które wcześniej na co dzień pracowały w zaciszu swojego biura, mogło być to nie lada wyzwaniem, aby pogodzić pracę z życiem rodzinnym. Może jednak do tej pory nie możesz się do końca odnaleźć w tej sytuacji? Może zastanawiasz się nad zmianą pracy i myślisz, aby przejść na tryb pracy hybrydowej, bądź całkiem zdalny, ale nie wiesz czy podołasz? W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka sposobów na to, jak osiągnąć tę równowagę między pracą, a życiem prywatnym i cieszyć się tymi obiema sferami, pracując w naszym osobistym otoczeniu przy innych członkach naszej rodziny.

Planowanie i organizacja czasu

Najważniejszym krokiem jest stworzenie harmonogramu dnia, najlepiej podzielić dzień na bloki czasowe – pracy i czasu wolnego. Uwzględnij w nim konkretne godziny pracy oraz przerwy. Jeżeli potrzebujesz to możesz również konkretniej zaplanować swój czas wolny, może to będzie dodatkową mobilizacją do konsekwentnego przestrzegania ustalonego planu.

Komunikacja z rodziną

Ważne jest, aby jasno komunikować jak będzie wyglądał nasz dzień pracy. Słuchaj potrzeb i oczekiwań swoich bliskich – dobrym pomysłem może okazać się wspólne ustalenie harmonogramu dnia, aby wszyscy wiedzieli, kiedy jesteś zajęty pracą, a kiedy jesteś dostępny dla nich. Otwarta komunikacja pomoże uniknąć napięć i konfliktów wywołanych jakimiś niedomówieniami.

Ustalanie granic

Jasno określone granice między pracą a życiem rodzinnym są niezwykle ważne. Powiadom swoich współpracowników o swoich godzinach pracy i staraj się ich konsekwentnie przestrzegać. Jeżeli mimo, że jesteś po pracy to nadal zaglądasz do maila służbowego, bądź odbierasz jakieś telefony z nią związane to pomyśl może nad osobnym telefonem służbowym i po godzinach swojej pracy po prostu do niego nie zaglądaj ?

Przestrzeń do pracy

Zorganizuj sobie przestrzeń, która będzie w miarę możliwości oddzielona od innych części domu. Niech to będzie Twój kąt tylko i wyłącznie do pracy – to zdecydowanie pozwoli Ci na większą koncentracje w działaniach.

 

Praca zdalna dla wielu osób może być wyzwaniem, jednak stosując tych kilka metod będzie zdecydowanie łatwiej zachować równowagę między pracą, a życiem rodzinnym. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie planowanie, organizacja czasu i komunikacja z rodziną. Ważna jest również konsekwencja w działaniach. Należy również pamiętać, że ta równowaga jest stale zmieniającym się celem, który wymaga ciągłego dostosowywania się do nowych wyzwań. Jednak obierając te strategie będziesz mógł cieszyć się zarówno produktywnością w pracy, jak i czasem spędzonym z rodziną.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Jesteśmy na wyciągnięcie ręki
Dołącz do społeczności PROJEKTU SPRZEDAŻ

biuro@projektsprzedaz.pl

 Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

© 2020 Projekt Sprzedaż. Polityka Prywatności. Designed by R5 studio.